Vicdani retçi örgütlerden Miçotakis ve Erdoğan’a açık mektup

İZMİR – Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs’taki vicdani retçi örgütler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e yönelik açık mektup yayınladı. Mektupta her üç ülkede vicdani ret hakkının ihlalinin yarattığı olumsuzluklara değinilirken, liderlere vicdani ret hakkını tanıma ve barışı destekleyen, askeri olmayan alternatif hizmet seçeneğine evrensel ve ayrımcı olmayan bir karakterde erişim sağlama çağrısı yapıldı.

7 Aralık’ta, Atina’da düzenlenecek Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kapsamında bir araya gelecek Erdoğan ve Miçotakis’e yönelik bir mektup yayınlayan Yunan Vicdani Retçiler Derneği, Vicdani Ret İzleme İnisiyatifi ve Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi bölgede barış ve vicdani ret hakkının tanınmasına/eksiksiz uygulanmasına yönelik çağrılarda bulundu.

Mektupta “Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs’tan antimilitarist vicdani ret örgütleri olarak, vicdani reddin bir insan hakkı olarak tanınmasını ve barışı destekleyen, askeri olmayan alternatif hizmet seçeneğine (hastaneler, sosyal bakım hizmetleri, doğal ya da insan eliyle yaratılmış felaketlerde destek sağlamak gibi kamu yararına olan hizmetler) evrensel ve ayrımcı olmayan bir karakterde erişim sağlanmasını savunuyoruz” denildi.

‘BU UYGULAMA TOPLUMLARIMIZA İKİNCİ BİR DARBE VURMAKTADIR’

Yayınlanan mektupta, son beş yılda Yunanistan ve Türkiye hükümet harcamalarının yüzde 7.5’ini askeri harcamalara ayırdığına ve her iki ülke de 2024 bütçelerinde artış planlandığına dikkat çeken örgütler, “Militarizasyonun belki de en göze batan yönü, zorunlu askerlik hizmetinin devam etmesidir. Bize göre bu uygulama toplumlarımıza iki ciddi darbe vurmaktadır” ifadelerini kullandı.

Mektubun devamında Türkiye ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki yetkililer, uluslararası insan hakları standartları ve içtihatlarının gerektirdiği şekilde vicdani ret hakkını tanımaya ve vicdani retçilerin maruz kaldığı hak ihlallerini ortadan kaldırmaya, Yunanistan ve Kıbrıs yetkililerini de benzer şekilde vicdani reddi bir insan hakkı olarak tanımaya, adil ve erişilebilir bir alternatif sivil hizmet sunmaya çağrıldı.

Ayrıca mektupta Kıbrıs’ta ara bölgedeki gerginliğe dikkat çeken üç örgüt, bu sürecin silahlı çatışmaya doğru gittiğini ve bölgede endişeye yer açtığını belirtti. Mektupta, “Tüm taraflara gerilimi düşürme çağrısında bulunuyoruz; 50 yılın ardından Kıbrıs’ta askersizleştirmenin artık başlaması gerektiğine inanıyoruz” denildi. (DUVAR)


Mektubun tamamına şu adresten ulaşılabilir:

https://drive.google.com/file/d/1ZugYy0_EngcgpYGE-D88LpoIepG7o0OH/view

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir