Marmara’daki 5.1’lik Deprem Sonrasında Uzmanlardan 3 Bölge İçin Ciddi Uyarı Geldi

Gemlik Körfezi’ndeki 5.1’lik deprem sonrası gözler, Güney Marmara’daki risklere çevrildi. Deprem tehlikesi konu olduğu zaman hep ilk sırada İstanbul konuşulurken uzmanlar Marmara’daki üç yerleşim yeri için uyarılarda bulundu.

Gemlik Körfezi’nde 5.1 ve 4.5 büyüklüğündeki son sarsıntılar büyük korkuya yol açarken, gözler yeniden “Olası Büyük Marmara Depremine” çevrildi.

Haber Global’den Mert İnan’ın haberine göre; Gemlik Körfezinde meydana gelen 5.1’lik depremin ardından “Ova Kentleri” olarak bilinen Gemlik, Bursa ve Yalova’daki duruma ilişkin uyarılarda bulunan uzmanlar ise bu 3 yerleşim yerini etkileyecek yıkıcı deprem riskine dikkat çektiler.

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, “Sürekli İstanbul’a odaklı konuşulması da üzücü. Güney Marmara’da, Bursa ve Yalova’yı çok ciddi etkileyecek faylar bulunuyor” dedi.

Son deprem için ‘Öncü’ denemeyeceğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Barış, “Şayet birkaç hafta içerisinde 5.1’den daha büyük birkaç deprem daha olursa öncü denebilir. 1999 Kocaeli depremi sonrası, fayın batısındaki bölgelere gerilim transfer edildi. Yalova, Bursa, Gemlik, İznik’de gerilmeden nasibi alan yerler. Bursa, Yalova ve Gemlik ova üzerine kurulan kentler. Bu yerlerin etrafında çok fazla fay var” diye konuştu.

Gemlik başta olmak üzere 3 kentte de eski yapıların çok acil olarak depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini de söyleyen Prof. Dr. Barış, “Söz konusu kentlerin zemin yapısı yumuşak.

Sadece belediye, AFAD ve kamunun değil, özel sektör ve vatandaşların da bu dönüşüme destek olması gerekir. Gemlik’i tümden taşımak kolay değil. Bu yüzden depreme dayanıklı konutlar inşa edilmeli” ifadelerini kullandı.

Jeoloji ve Deprem Uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş ise İznik-Mekece arasında fay segmentinin 7 ve üzerinde deprem yaratabileceğini belirtirken, “Marmara’nın güneyinde 7 ve üzeri deprem üretecek 3 fay var. Gemlik, Bursa ve Yalova risk altındaki kentler. 5.1’lik sarsıntıyı öncü deprem olarak değil ancak hazırlık evresi depremleri olarak görebiliriz” dedi.

Gemlik’in yerleşim modelini de değerlendiren Demirtaş, şunları söyledi: “İlçe adeta dar bir koridorun ortasında etrafı faylarla sınırlandırılmış şekilde. Bu yapısıyla ilçeyi Hatay’ın yerleşim modeline benzetiyorum. Deprem, fayın İznik-Mekece kısmında olursa ciddi yıkım olabilir. Dahası Bursa, Yalova, İzmit ve Adapazarı da ova zeminde kurulan kentler ve ciddi risk altında olan yerler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir