ChatGPT ile Dalga Geçen Elon Musk, Open AI CEO’su Sam Altman’ı Kızdırdı: “O Bir Pislik”

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT yapay zeka robotu her yeni sürümü ile tartışmalara konu oluyor. Son çıkan sürüm ChatGPT-4 ile birlikte akıl almaz işler yapabilen robotun, GPT-5’e modeli ile birlikte insanın yapabildiği her şeyi yapması bekleniyor. Tüm bu gelişmeler OpenAI CEO’su Sam Altman’ı endişelendiriyordu. Ancak kaygısını ti’ye alan Elon Musk, CEO’yu epey bir kızdırdı.

ChatGPT’nin yeni modeli sunulmaya hazırlanırken OpenAI CEO’su kendi şirketinin hazırladığı teknolojiden endişe duyduğunu dile getirmeye başladı.

İnsanın yapabileceği her şeyi yapması beklenen bu teknoloji hakkındaki endişelerini yüksek sesli dile getiren Altman, Musk’ın odağı oldu.

Elon Musk, ChatGPT sistemini uzun süredir eleştiren ve bu tür yapay zeka uygulamalarının durdurulmasını talep eden taraftaydı.

6 ay süre ile ChatGPT gibi yapay zeka çalışmalarının durdurulması için imza kampanyasına destek veren Musk, endişeleri olduğunu söyleyen Altman’ı ti’ye almıştı.

CEO’ya göre insanlar, yapay zeka geliştiricilerinin endişelenmesinden mutlu olmalıydı ancak kendisinin bu kaygısını eleştirenler olduğunu fark edince Altman’dan yanıt gecikmedi.

Gazeteci Kara Swisher’ın podcast’ine konuşan Altman, Musk’ın eleştirilerine yanıt verdi.

“Ne isterseniz deyin, o bir pislik. Kendim için istemeyeceğim bir tarza sahip.”

Musk’ın kendisine yaptığı sert eleştirilere şirketini savunarak yanlış bulduğunu belirten Altman, ‘Ne isterseniz deyin, o bir pislik. Kendim için istemeyeceğim bir tarza sahip’ diye yanıt verdi.

San Francisco merkezli OpenAI şirketinin kurucuları arasında Musk’ın da yer aldığı biliniyor.

Semafor adlı haber sitesine göre, 2018 yılında Musk’ın şirketin başına geçmek için Altman’a teklif götürdüğü ancak Altman’ın teklifi kabul etmemesi üzerine Musk’ın şirketten ayrıldığı iddia edilmişti.

Musk, tüm bunların ardından OpenAI’ın kar amacı gütmeme amacından saptığını söylemişti.

Altman konuşmasında Musk’ın insanlığın geleceğini gerçekten düşündüğünü de ifade ediyor: ‘Bence gerçekten umursuyor ve geleceğin insanlık için nasıl görüneceğine dair çok stresli.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir